Woda jest żywiołem w moim przekonaniu najsilniejszym i przewodnim. Determinuje większość spraw, które nas dotyczą. Od szeroko pojętej przestrzeni życiowej po nasze samopoczucie i nastroje. Jest żywiołem, który jesteśmy w stanie zatrzymać tylko wtedy, gdy decyduje się nie prezentować nam całej swojej siły. Tak naprawdę jest poza kontrolą, dlatego trzeba umieć z nią istnieć. Uczy pokory. Gdy zadecydujesz, co chcesz z nią robić bez brania pod uwagę jej pozycji stracisz możliwość jej odkrycia. W wodzie zaczynasz rozumieć, że współpraca połączona z szacunkiem pozwoli Ci dojść do miejsca, które bez tych cech byłoby niedostępne. W wodzie zawsze ona nadaje rytm i definiuje zasady, skrywa swoje tajemnice i sekrety bez poznania, których nie będziesz w stanie jej zrozumieć. W wodzie jestem przewodnikiem, który wie o niej trochę więcej, lecz nigdy wiedza ta nie staje się skończona.

Pływanie jest pierwotne, klasyczne, nieoczekiwanie złożone, eleganckie, wyrafinowane i pozbawione zbędnej otoczki oraz mnóstwa rozpraszaczy. W wodzie jest miejsce tylko dla Ciebie będącego w niej i nigdzie indziej, jej samej oraz moich sugestii…jest ona strukturą mocno zazdrosną o inne bodźce.

Podczas pływania należy równie pamiętać o tym, iż woda potrafi łączyć ze sobą przeciwstawne wartości, bo chociaż do pływania wykorzystuje się siłę mięśni i pociągnięć to niemniej ważny jest w niej luz i swoboda. Woda jest symbolem, którego znaczenie przenoszone jest na zachowania w życiu codziennym. Jeżeli będziesz dostrzegał to połączenie w codzienności będę bardzo usatysfakcjonowany.

Podczas nauki sztuki pływania Twojej lub Twojego dziecka kieruje się kilkoma zasadami:

  • Nauka pływania związana jest bardziej z przyjemnością niż z presją.

  • Pracuje tylko z ludźmi zmotywowanymi a w przypadku dzieci zaangażowana postawa rodziców mocno potęguje efekty.

  • Siła, jaką posiadasz w pływaniu nie może równoważyć deficytów techniki, elementy te muszą ze sobą współgrać.

  • Świadome redukowanie napięć mięśniowych pomaga pływać swobodnie

  • Zarówno o pozytywnych stronach jak i problemach mówię otwarcie niezależnie od ich rangi i to samo cenię sobie we współpracy

Oczywiście biorąc pod uwagę to, iż to, co związane z woda nigdy się nie kończy stawiam przed sobą cele do zrealizowania w bliższej i dalszej przyszłości.

Wzrost zainteresowania sportem pływackim, związany ze świadomością "istnienia w wodzie" oraz rozwój pływania sportowego na terenie małopolski to cele z zakresu bliższej przyszłości.

Dla tej dalszej pozostawiam stworzenie kompleksu przygotowań pływaków na światowym poziomie. Każde wsparcie w tym zakresie jest dla mnie szczególnie ważne.