Delfin – oparcie z przodu

28-08-2017

Podczas pływania stylem motylkowym duże znaczenie (może nawet większe niż w innych stylach) ma wytworzenie po opadnięciu ciała do wody optymalnie dużej płaszczyzny podparcia, z której będziemy wprowadzać ciało do kolejnego cyklu. Aby stworzyć podpór w niektórych przypadkach nie będzie wymagana od nas „wielka inicjatywa” w innych będzie to związane z odpowiednim ułożeniem i relatywnie dużym ruchem.

W przypadku klatki piersiowej, – o której pisałem wcześniej – wystarczy, aby opadła na wodę całą swoją szerokością. Aby jej nie zmniejszać nie należy przekraczać linii barków (w kierunku do osi ciała) podczas opadania rąk. Należy również uważać by opadała rozluźniona podobnie jak plecy w tej fazie ruchu.

Ogromne znaczenie nie tylko w wytworzeniu podporu, ale również w dodaniu napędu będą odgrywać przedramiona, … jeśli do tej pory myślałeś, że trzeba odpychać się dłońmi to od teraz myśl, aby właściwie podpierać się na przedramionach! To one powinny być zaangażowane od najwcześniejszej fazy ruchu rękoma. Powinny tworzyć symetryczne płaszczyzny względem, których ciało będzie przesuwać się w przód. Początkowe podparcie i pomniejszy napęd należy utrzymywać optymalnie długo „czując” wodę na przedramionach.

W filmach poniżej można obserwować podparcie schodzące do osi ciała i metodę pływania ze stosunkowo niewielką różnicą na szerokości pociągnięcia miedzy faza wejścia i wyprowadzenia rąk. Obie metody mogą pretendować Cie do zdobycia złotego medalu olimpijskiego.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=jd67PMryIT0

https://www.youtube.com/watch?v=o1cwH4EDlsY