Kraul - dołączenie rotacji w celu odciążenia pracy ręki

12-01-2017

Jak wiadomo pływanie jest tego typu sportem, w którym oszczędzanie energii bardzo się opłaca. Dziś chciałbym opisać wam jedną z możliwości optymalizowania wysiłku podczas pływania kraulem. Okazuje się, że odpowiednia praca rotacją tułowia ma znaczny wpływ na napęd zarówno z uwagi na:

 

1-      nadawanie większej prędkości ciału poprzez synchronizacje ręki atakującej wodę

2-      zmniejszanie oporu czołowego ciała

3-      właściwe podłączenie ręki powrotowej do rotacji pomaga zmniejszyć jej zmęczenie

 

…dziś szerzej w temacie punktu nr 3…

 

Załóżmy, że znajdujemy się w pozycji gdzie ręka lewa spada do wody a prawa będzie znajdować się w fazie pchania. Razem ze zmianami rąk zmienia się dociążenie stron ciała wzdłuż linii kręgosłupa. W omawianym przypadku ciało będzie w trakcie ruchu zwiększać nacisk na lewą stronę. Podczas zmiany rąk i rotacji jednocześnie prawe biodro będzie poruszać się ku górze. Poruszająca się miednica będzie ściągać w tył prawą rękę nadając początek fazie pchania. Dzięki ruchowi obrotowemu miednicy początek ruchu staje się mniej obciążający ramiona i klatkę piersiowa w porównaniu do pchania wody wyłącznie ruchem ramion.

Stojąc prosto spróbuj pochylić tułów i wyciągnąć prawą rękę do przodu. Wykonaj ruch rotacyjny miednicą unosząc prawe biodro. Zobaczysz wtedy, że ręka zaczyna ruch w tył …wykorzystanie tego w pływaniu pozwala oszczędzać energie, dzięki czemu będziesz mógł płynąć dłużej i na dłużej zachować siłę.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://zso4poznan.w.interiowo.pl/